Vježbanjem kardio treninga sagorijevaš tjelesne masti

Postoji mnogo dijeta, ali one često imaju jednu zajedničku manu - tijelo se ne mijenja trajno. Već nakon kratkog vremena, nekoliko izgubljenih kilograma se vraća, dolazi do takozvanog jo-jo efekta, koji može dovesti i do povećanja težine.

S druge strane, stvaran uspjeh se postiže redovnim kardio treningom i, generalno, integracijom više fizičke aktivnosti u svakodnevni život. Pri treningu, u zavisnosti od intenziteta opterećenja, tijelo koristi različite izvore energije. Pri kardio treningu sa konstantnim, ali umjerenim opterećenjem, tijelo koristi masne rezerve i ciljano podstiče sagoijrevanje masti.

Intenzitet treninga - ali pravilan!

Da bi ciljano radio na sagorijevanju masti, intenzitet treninga treba biti oko 60-70% maksimalnog otkucaja srca. Da bi to odredio, obrati se svom ljekaru ili ozbiljnom fitnes centru. Tu možeš izmjeriti svoj lični napor. Samoeksperimentisanje nije potrebno, pravilo za izračunavanje maksimalne vrijednosti je - oduzmi svoje godine od 220. Na primjer: imaš 25 godina - oduzmi to od 220 i dobiješ 195. Dakle, 195 otkucaja srca u minuti je tvoja maksimalna granica napora, a tvoj idealan puls tokom kardiotreninga za sagorijevanje masti ne bi trebao prelaziti 117 i 136 otkucaja.

Trenirajte prema planu

Plan za efikasni trening uvijek je od koristi, kako za motivaciju, tako i za pregled vježbi. Takođe, ovdje se direktno može utvrditi da se postavljaju novi zahtjevi tijelu, jer nakon otprilike dvije sedmice tijelo se navikne na oblike vježbanja i trebalo bi mu postaviti nove izazove. U trening planu može se zabilježiti i postignuti napredak.

Preporučujemo trening dva puta sedmično, počevši sa 30 minuta, koji se može postepeno povećavati na 90 minuta.

Prije početka treninga trebalo bi proći fazu zagrijavanja, pri čemu su pogodne lagane gimnastičke ili istezanje vježbe. Nakon kardio treninga, vježbe bi trebalo nastaviti još nekoliko minuta bez napora i opušteno, a na kraju se treba posvetiti istezanju. Ovo bi trebalo raditi barem za napregnutu muskulaturu, još bolje za cjelokupnu muskulaturu tijela.

U tabeli je prikazana primjerena struktura treninga za slabo trenirane sportiste. Ovo se može prilagoditi tvojim ličnim uslovima u bilo kojem trenutku.

Odgovarajuća dodatna oprema i druge sportske aktivnosti

Osnova za efikasan kardio trening za sagorijevanje masti je stalna i konstantna pulsna frekvencija. Zbog toga mnogi loptaški sportovi, poput košarke, tenisa ili fudbala, nisu prikladni, jer opterećenja stalno variraju. Trčanje i vožnja bicikla su više pogodni, ali samo na ravnom terenu. Zaista idealni uslovi se uglavnom nalaze u treningu sa spravama. Razni uređaji podržavaju tvoje kardio treninge i omogućavaju individualno podešavanje otpora, što ti omogućava precizno definisan trening željenog intenziteta.

Ako te odbija trening u teretani, razmotri mogućnost nabavke kućnog trenera. Mnogi poznati proizvođači nude kvalitetne proizvode za kućnu upotrebu, uključujući sobne bicikle, veslačke mašine, kros trejnere, eliptične trejdere, trake za trčanje i stepere.

Najbolje metode treninga za uspješno sagorijevanje masti

Oni koji teže trajnom smanjenju tjelesne težine i generalno poboljšanju fitnesa, kardio trening za sagorijevanje masti je odličan izbor. Kalorijska potrošnja je visoka, a cjelokupni metabolizam se ubrzava. Efikasnost i intenzitet treninga mogu se prilagoditi potrebama svih sportista, bez obzira da li su početnici ili napredni sportisti. Oni koji treniraju u vrijeme kada su opšta energetska skladišta već uglavnom ispražnjena, mogu "prisiliti" tijelo da energiju dobija gotovo isključivo iz postojećih masnih rezervi. Dakle, idealno vrijeme za trening je ujutro, prije doručka, na prazan želudac. Generalno, između posljednjeg glavnog obroka i treninga trebalo bi proći najmanje dva sata.

Ova web stranica koristi kolačiće kako bi ti osigurala najbolje iskustvo na našoj web stranici